1. Kada moterys dažniausiai ryžtasi botulino procedūrai?
Dažniausiai moterys pradeda svarstyti apie botulino toksino injekcijas sulaukusios 30–40 metų, kai ima pastebėti pirmuosius senėjimo požymius, tokius kaip smulkios raukšlelės aplink akis ir gilėjančios mimikos raukšlės. Taip pat prieš svarbius gyvenimo įvykius: vestuvės, jubiliejai, didelės šeimos šventės ar svarbūs profesiniai renginiai gali paskatinti atlikti botulino procedūrą, kad atrodytų ir jaustųsi geriausiai.
Tačiau išskirčiau dar vieną moterų grupę, kuri šias procedūras atlieka ir nesulaukusios 30-ies. Jos renkasi botulino toksino injekcijas prevenciniais tikslais, siekiant užkirsti kelią raukšlių susidarymui. Reguliarios injekcijos padeda išlaikyti lygesnę odą ilgiau, nes lėtina senėjimo požymių atsiradimą, padeda išlaikyti odos elastingumą, nes mažiau aktyvūs raumenys mažiau tempia odą, leidžia jai būti tarsi „užkonservuotai“. Šiam tikslui naudojamos itin mažos preparato dozės, dar vadinamos „Baby botox“ procedūra.
2. Ar botulino toksinas paralyžiuoja veidą?
Vienas labiausiai paplitusių mitų – kad botulino toksinas paralyžiuoja veido raumenis, todėl veidas atrodo nejud-
rus ar „užšalęs“. Tiesa ta, kad tinkamai atliktos botulino injekcijos tik atpalaiduoja raumenis, sumažindamos raukšlių atsiradimą, ir leidžia išlaikyti natūralias veido išraiškas.
Po botulino toksino injekcijų veido oda tampa pastebimai lygesnė, gaivesnė ir švytinti, nes mažiau matomos raukšlės ir lygesnė tekstūra atspindi daugiau šviesos.
3. Ar botulino toksinas yra pavojingas nuodas?
Kitas dažnas mitas susijęs su botulino toksino saugumu. Daugybė mokslinių straipsnių ir klinikinių tyrimų patvirtina botulino toksino saugumą ir veiksmingumą estetinėje medicinoje. Nors didelėmis dozėmis botulinas gali būti pavojingas, atliekant medicinines procedūras naudojamos labai mažos ir saugios dozės, kurios nekelia jokio pavojaus sveikatai.
Be estetinių procedūrų, botulino toksinas taip pat naudojamas įvairioms medicininėms būklėms gydyti, tokioms kaip migrena, raumenų spazmai, pernelyg gausus prakaitavimas (hiperhidrozė) ir kiti neurologiniai sutrikimai. Šis platus naudojimo spektras dar labiau patvirtina jo saugumą, kai naudojamas tinkamai.
4. Ar botulino toksinas gali sukelti priklausomybę?
Kai kurie žmonės bijo, kad pradėję naudoti botulino toksiną taps nuo jo priklausomi, tačiau tai netiesa. Botulino toksinas veikia laikinai, blokuodamas nervų signalus raumenims, tačiau organizmas natūraliai atkuria šią funkciją per 3–6 mėnesius.
Nėra jokio biologinio mechanizmo, kuris sukeltų priklausomybę. Šią procedūrą žmonės kartoja, nes gali jaustis labiau pasitikintys savimi po procedūrų ir nori išlaikyti šį jausmą, tačiau tai nėra priklausomybė. Tai tiesiog noras išlaikyti tam tikrą estetinę išvaizdą, panašiai kaip reguliari plaukų priežiūra ar manikiūras. Pacientai gali laisvai pasirinkti, ar tęsti procedūras, ar ne, o nutraukus injekcijas oda tiesiog grįš į pradinę būseną be jokių neigiamų pasekmių.
5. Kodėl svarbu kreiptis tik į licenciją turintį kvalifikuotą gydytoją?
Kosmetologai ar kiti vadinamieji grožio specialistai negali atlikti šios procedūros, nes neturi tam licencijos. Be to, nekompetentingas specialistas gali netinkamai parinkti injekcijos vietas ir reikiamą dozę. Tai gali sukelti veido asimetriją ar akių vokų nusileidimą. Per didelė dozė gali sukelti raumenų paralyžių ir su tuo susijusius šalutinius reiškinius, o per maža – nepakankamą poveikį.
Botulinas yra vaistas, todėl su juo procedūras gali atlikti tik gydytojai dermatovenerologai, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai, veido ir žandikaulio chirurgai. Nekompetentingai atliktos botulino toksino injekcijos gali ne tik nesuteikti pageidaujamo estetinio rezultato, bet ir pabloginti paciento išvaizdą. Tai gali sukelti psichologinį diskomfortą ir poreikį koreguoti procedūrą pas kvalifikuotą ir licencijuotą specialistą, kartu patirti didesnių išlaidų.