Estetinė medicina – tai kas iš tiesų gali atlikti injekcijas?

Taip, iš tiesų, Lietuvoje teisinis reguliavimas invazinių  estetinių medicininių procedūrų srityje tikrai turi spragų, egzistuoja įvairių teisės aktų interpretacijų, išgalvotų specialybių, “pogrindžio”, kur atliekamos šios medicininės procedūros nelegaliai.

Kaip suprantate, tema yra be galo aktuali, nes tai ne tik liečia žmones, bet ir jų sveikatą, o įvairiausi mitai ir klaidinga informacija galiausiai prisideda prie visuomenės klaidinimo. Tad aš, teisininkė Greta Užkuraitė, kartu su Santje klinikos įkūrėjomis ir gydytojomis dermatovenerologėmis – gyd. Barbora Nekrošiene ir gyd. Ilona Sakalauskiene, nusprendėme, kad norime šia tema pakalbėti plačiau ir informacijos pasidalinimas turi būti išsamesnis.

Taip gimė ir naujas Youtube kanalas „Kasdieninės teisinės aktualijos ir eksperimentai” ir pirmosios temos būtent ir atiteko šioms temoms:

 • Intervencinių grožio procedūrų komplikacijas ir kodėl svarbu pasirinkti tinkamą specialistą;
 • Kas ir Kokias procedūras, gali atlikti, bei viena ,,karščiausių temų” – kas gali atlikti injekcijas;
 • Teisinės spragos estetinėje medicinoje – iš kur ir gimsta įvairiausi mitai.

Visus epizodus filmavome Santje klinikoje Kaune balandžio mėnesį ir laikas iš tiesų buvo tobulai tinkantis, kadangi kovo mėnesio 21 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (toliau – LAT) paskelbė naujausią nutartį šią tema ir šiek tiek plačiau išaiškino iš teisės aktų kylančias neteisingas interpretacijas bei nurodė, kokia apimtimi kosmetologai apskritai gali dirbti. Tad Youtube kanale apie tai tikrai kalbėjome ir tai padėjo mūsų pokalbiui suteikti daugiau konkretumo ir pagrįstumo mūsų išsakytai pozicijai.

Taigi, pats pirmasis ir turbūt aktualiausias bei dažniausiai užduodamas klausimas – tai, kas gi gali atlikti visas injekcijas ir invazines procedūras. Jeigu manote, kad kosmetologai, viešai kalbantys ir besidalinantys savo darbo rezultatais, kuomet gražina savo klientas pasitelkiant hialurono užpildus, botulino toksino injekcijomis ir medicininiais lazeriais – sukluskite. Nes tai pirmasis mitas, kurį mes iš tiesų norėjome sugriauti ir apie jį plačiau pakalbėti.

Kosmetologai NEGALI atlikti intervencinės estetinės medicinos procedūrų ir injekcijų

Taip, perskaitėte teisingai – NEGALI, nes neuniversitetines studijas baigusiai ir technologo kvalifikaciją įgijusiai bei medicininio išsilavinimo neįgijusiam kosmetologui, nėra suteikta teisė atlikti jokių procedūrų invaziniais metodais, išskyrus Lietuvos higienos normoje HN 117:2007 numatyta A kategorijos grožio paslaugas, tokias kaip tatuiravimas, ilgalaikis makiažas, papuošalų vėrimas, plaukų skutimas, manikiūras ir pedikiūras (kai karpomos nagų odelės) ir kitas invazines grožio paslaugas

Taip pat noriu akcentuoti, kad minėtos A kategorijos grožio paslaugos, nepaisant to, kad yra invazinės jos yra laikomos, grožio paslaugomis, o ne medicininėmis paslaugos, tad invaziniai būdai, būtent kosmetologams, gali apsiriboti tik ties grožio procedūromis, nors realybė šiai dienai, deja, bet yra kitokia.

Minėtoje LAT 2023 m. kovo 21 d. nutarčių, buvo išsakyta tokia pati LAT pozicija ir išvados, kaip pavyzdys – lūpų putlinimas hialurono rūgšties užpildais, juos švirkštu ir adata suleidžiant į odą, yra priskiriamas medicinos praktika besiverčiančių gydytojo dermatovenerologo ir plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo kompetencijai, kurią apibrėžia Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymais patvirtintos atitinkamos Lietuvos medicinos normos.

Lietuvos medicinos normoje MN 59:2016 yra apibrėžta, kad gydytojas dermatovenerologas verčiasi medicinos (gydytojo dermatovenerologo) praktika, o medicinos praktika yra sveikatos priežiūra. Taigi gydytojo dermatovenerologo teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos apima ir invaziniu metodu atliekamas estetines, kosmetines ir korekcines procedūras. Tokį poziciją išsakė ir LAT minėtoje naujausioje byloje.

Konkrečiau, keletas pavyzdžių, kokios procedūros yra priskirtos dermatovenerologų kompetencijai:

 • atsluoksniuoti odą (cheminiai šveitimai), koreguoti senėjančią odą ir gleivines konservatyviaisiais bei invaziniais metodais (mezoterapija, biorevitalizacija, PRP, užpildais, siūlais, botulino toksino injekcijomis), atlikti kitas estetines, kosmetines ir korekcines procedūras;
 • koreguoti hiperhidrozę konservatyviaisiais, invaziniais (botulino toksino injekcijomis, jontoforeze) ir kitais metodais;
 • atlikti odos fizinių ir fizinių-cheminių poveikių procedūras (fototerapiją, foto-chemoterapiją (PUVA), fotodinaminį gydymą);
 • atlikti kitas lazerio ir intensyvios pulsinės šviesos procedūras.

 

Tai kas iš tiesų gali atlikti Užpildų injekcijas ir kitas invazines procedūras?

Sąrašas, kas gali atlikti injekcijas estetiniais tikslais yra trumpas, jas gali atlikti TIK šie gydytojai: 

1) gydytojas dermatovenerologas; 

2) plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas (nuo 2020 m. gegužės 5 d.);

3) gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas (nuo 2019 m. sausio 1 d.);

4) gydytojas burnos, veido ir žandikaulių chirurgas (nuo 2020 m. sausio 1 d.).

Svarbu paminėti, kad pastarieji du gali atlikti irgi ne visas, tik tam tikras injekcijas, susijusias su jų kompetencijai priskirtoms procedūroms. Tad neapsigaukite, jei esate girdėję įvairiausių mitų ir išgalvotų specialybių. Pavyzdžiui tokių:

 • dermakosmetologė;
 • odos estetikė;
 • estetinės sveikatos gydytojas;
 • mezoterapeutė;
 • estetine medicinos specialistė;
 • injektorė;
 • medicinos estetikė

ir dar daugybę kitų „gražiai” skambančių specialybių, kurios tiesiog NEEGZISTUOJA!

Beje, pastebėjote, kad slaugytojos į sąrašą, kas gali atlikti injekcijas – taip pat nebuvo įtrauktos? Ir taip, tai yra ne klaida, o tik kai kurių slaugytojų „gudrios teisinės interpretacijos”. Apie visa tai plačiau kalbame Youtube kanale, tad kviečiame pasižiūrėti.

Na, o jei norite pasitikrinti, ar tam tikroms procedūroms pasirinkote akredituotą specialistą su licencija, tai galite padaryti šiame tinklapyje:

Dėkoju gyd. Barborai Nekrošienei ir gyd. Ilonai Sakalauskienei, kad sutiko atlikti šį bendrą projektą ir drąsiai pakalbėti apie tai, apie ką daugelis tyli. Taip pat dėkoju ir visai Santje klinikai, kurioje visuomet malonu apsilankyti.

 

Linkėjimai

Greta Užkuraitė

https://gretauzkuraite.lt/estetine-medicina-tai-kas-is-tiesu-gali-atlikti-injekcijas/

Populiariausi straipsniai

Kaip gauti nuolaidą procedūrai?

Užsiregistruokite ir pirmieji gausite itin vertingus klinikos pasiūlymus!
1 kartą per mėnesį atsiųsime žinutę apie naują akciją.